Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Muzeum Łazienki Królewskie
Darmowy listopad w Rezydencjach KrólewskichOd Redakcji
"KATALOG UTRACONYCH DZIEŁ SZTUKI" powinien być podręcznym vademecum każdego domu aukcyjnego, a także stanowić ważne źródło informacji dla kolekcjonerów.
Od Redakcji
Herma odnaleziona dzięki informacjom w "Cenne, Bezcenne/Utracone".
Monika Kuhnke
Pontyfikał płocki został spisany na 214 pergaminowych kartach o wymiarze 270 x 185 mm czarnym atramentem (inkaustem), który z upływem wieków wyblakł i przybrał barwę ciemnobrunatną. Lepiej zachował się inkaust czerwony.
Maria Romanowska-Zadrożna
Od czasów hellenistycznych siedmioma cudami świata nazywano siedem sławnych budowli i dzieł sztuki, wyróżniających się wartością artystyczną, niezwykłymi wymiarami, osiągnięciami technicznymi albo kosztownością.
Andrzej Koss
Kultura Polska, jej dziedzictwo na przestrzeni dziejów, zostało poważnie uszczuplone, zniszczone i rozproszone. Powinność zachowania go jest racją stanu zachowania narodowej tożsamości, wszędzie tam gdzie utrwalone dowody są niepodważalne dla świata i dla obrazu naszej kultury.
Andrzej Ziółkowski
Opisany sztandar (proporzec szwadronowy) pułk otrzymał po 1809 r., tj. po fakcie dozbrojenia szwoleżerów w lance, których wcześniej nie mieli - wyraźnie na to wskazuje fragment napisu na awersie płatu - Chevau Legers Lanciers (nie zaś samo: Chevau Legers).
Piotr Ogrodzki
Jednym z następstw zmian politycznych i gospodarczych, jakie nastąpiły po roku 1989 w krajach dawnego bloku wschodniego był gwałtowny wzrost przestępczości, w tym również i tej skierowanej przeciwko dobrom kultury. Wpływ na taką sytuację miała także bliskość Niemiec, ogromnego i chłonnego rynku sztuki.
Maria Gawryluk
W dziejach Bogdańca doszukać się można wielu osobliwości, zwłaszcza natury paleontologicznej i geologicznej, tworzących swoistą aurę naukowej tajemniczości otaczającej to miejsce. Dawniej była ona magnesem dla kuracjuszy z uzdrowiska w pobliskim Reimansfelde, obecnie nikt o nich nie wie.
Katarzyna Kolendo
W Bibliotece Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przechowywany jest rysunek przygotowawczy do żuprańskiego obrazu. Rysunek wykonany ołówkiem przedstawia św. Justyna, sygnowany przez Jerzego Hoppena.
Janusz Mróz
Studnie z Placu Krasińskich to obiekty prawie 5-metrowej wysokości. Dzięki przemyślanym działaniom znakomitego architekta zostały harmonijnie wprowadzone w strukturę otoczenia.