Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Muzeum Łazienki Królewskie
Darmowy listopad w Rezydencjach KrólewskichJacek Miler
16 czerwca br. w Lutowiskach odnaleziono dwa dzwony, ufundowane w 1898 r. dla nie istniejącej już cerkwi. Odkopane dzwony to: "Iwan" ważący około 500 kg i "Michaił" o wadze około 150 kg.
Jan Jakub Dreścik
Diecezja straciła ponad 40 dzwonów z XIV-XIX w., z czego aż trzy dzwony pochodziły z wieku XIV-XV. Najstarszym dzwonem utraconym przez diecezję podczas ostatniej wojny był datowany na wiek XIV dzwon z kościoła św. Krzyża w Krakowie, zwolniony zresztą przez władze niemieckie od rekwizycji.
Andrzej Ryszkiewicz
Ludzie głośni przez swoje zasługi w czasach niepodległej Polski, także znani zbieracze, jak i słynni bogacze, uważali, że posiadanie majątku w tych czasach może tylko sprowadzić nieszczęście. Należało więc sprzedawać. W ten sposób na rynek trafiały całe kolekcje, wyposażenie magnackich siedzib i szlacheckich dworów, mieszkań warszawskiej plutokracji i pieczołowicie przechowywane przez spadkobierców pracownie zmarłych lub nieobecnych artystów.
Monika Kuhnke
W roku 1966, a więc ponad 20 lat po kradzieży w Oleśnicy, Ministerstwo Kultury i Sztuki przypomniało sobie o straconym obrazie. Dopiero 7 września powstała notatka stanowiąca rodzaj opinii prawnej. Jej ostatnie zdanie brzmiało: "(...) podpisani są zdania, iż wszczęcie procesu o wydanie obrazu jest bezprzedmiotowe".
Piotr Ogrodzki
Do kwietnia 1992 r. o XV wiecznym obrazie Madonna w ogrodzie mistycznym słyszało niewiele osób. Znany był głównie wśród specjalistów i mieszkańców parafii w Gościeszynie. Ci ostatni patrzyli na obraz zupełnie inaczej niż historycy sztuki. Dla jednych i dla drugich był to obiekt bezcenny.
Mirosław Barwik
Spośród dziesięciu grobów królewskich, jakie poddano inspekcji, siedem okazało się był w stanie nietkniętym, jednak w dwóch przypadkach znaleziono ślady działalności rabusiów, którym, jak się okazało, nie udało się wedrzeć do wnętrza. Jeden z grobowców, należący do Sebekemsafa II, faraona XVII dynastii, był rzeczywiście ograbiony, podobnie jak groby dwóch kapłanek Amona oraz innych mniej eksponowanych członków lokalnej społeczności.
Piotr Ogrodzki
Ochrona cennych dzieł sztuki malarskiej zawsze była pewnym problemem, a połączenie zabezpieczenia przed przestępczością, wandalizmem, z jednoczesną pełną ochroną konserwatorską wydawało się nie do rozwiązania. Technika nie stoi w miejscu i to co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe do osiągnięcia jest już stosowane.
Lista druków, których kradzież stwierdzono 21.04.1999 r. w Oddziale Starych Druków Biblioteki Jagiellońskiej
Jacek Miler
Księgozbiór był gromadzony od 1900 r. przez ks. Witolda Kazimierza Czartoryskiego (1876-1913) we Francji, w zamku "Côte de Grace", w Honfleur (departament Calvados). Po śmierci ks. Witolda księgozbiór odziedziczył jego brat, ks. Adam (zm. 1937), kurator Muzeum Czartoryskich w Krakowie.
Maria Sarnik-Konieczna
Podstawowym zadaniem Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa jest przeprowadzenie procesu restrukturyzacji i prywatyzacji przekazanego do Zasobu mienia rolnego, po likwidacji państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej, wraz z obiektami zabytkowymi, z których największą grupę stanowią zespoły dworsko i pałacowo-parkowe.